پارلمان مجازی ایران
آشنایی با پارلمان مجازی ایران

 

                                                                                                                 


پارلمان مجازی ایران چیست و چرا به وجود آمد؟


هر قانونی که مجلس وضع می کند، ذینفعانی دارد و احتمالاً عده‌ای از مردم هم از وضع آن قانون متضرر یا محدود می شوند. منطقاً نمایندگان مجلس نمی توانند بدون آگاهی کامل و دقیق از نظرات مجموعه اشخاصی که منتفع یا متضرر می‌شوند، قانون مناسبی وضع کنند. علاوه بر این، نمایندگان مجلس طبیعتاً در همه زمینه ها صاحب نظر و متخصص نیستند. متخصصان فراوانی در دانشگاه ها، حوزه های علمیه، مراکز صنعتی، مراکز اداری دولتی، بخش خصوصی و غیره حضور دارند که می توانند نظرات تخصصی خوبی به نمایندگان ارائه کنند. مجلس تنها در صورتی در امر قانونگذاری موفق خواهد بود که قبل از اقدام به وضع قانون جدید، نظرات صاحب نظران و متخصصان را در زمینه ای که دارد قانون وضع می کند، مستقیماً از خود آنها دریافت کرده باشد.

متأسفانه تا کنون برای رفع این نقیصه در نظام قانونگذاری کشور چاره اندیشی مناسبی نشده است. پارلمان مجازی ایران برای پرکزدن همین خلأ ایجاد شده است. یک طرف پارلمان مجازی ایران مردم هستند و طرف دیگر آن، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی.

ما در پارلمان مجازی ایران این امکان را برای مردم و عموم فرهیختگان و صاحب نظران در حوزه های مختلف فراهم کرده ایم که از اولین لحظه تولد یک طرح یا لایحه تا زمانی که آن طرح یا لایحه به قانون تبدیل می‌شود و برای اجرا به دولت ابلاغ می گردد، با نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراه باشند و در مراحل مختلف تکوین قانون بتوانند نظرات خود را در فضایی که همه نمایندگان در آن فضا حضور دارند، مطرح کنند. این فضا، فضای پارلمان مجازی ایران است که شبیه سازی کاملی از مجلس شورای اسلامی است.  کسی که در پارلمان مجازی ایران حضور پیدا می‌کند، مثل این است که در کمیسیون ها یا در صحن علنی مجلس حضور پیدا کرده و مستقیماً با نمایندگان منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی گفتگو می کند و نظرات تخصصی خود را به آنان منتقل می نماید. شیوه رأی دهی در پارلمان مجازی ایران شبیه مجلس شورای اسلامی است. هر عضو پارلمان می تواند رأی موافق یا مخالف خود را در رابطه با کلیات هر طرح یا لایحه و در مورد تک تک مواد و تبصره های آن اعلام  کند؛ پیشنهاد اصلاحی یا جایگزین بدهد، اخطار قانون اساسی بدهد و خلاصه، مثل یک نماینده واقعی، در فرایند قانونگذاری مشارکت کند و نظرات خود را به اطلاع نمایندگان مجلس شورای اسلامی برساند. همچنین، کسی که عضو پارلمان مجازی ایران می شود، می تواند اگر ایده جدیدی برای قانونگذاری دارد، ازطریق بخش «ایده های جدید» پیشنهاد خود را به نمایندگان منتقل کند. پارلمان مجازی ایران متعهد است پیشنهادها را بررسی نموده و در صورتی که مناسب تشخیص داده شوند،  در قالب ارائه «طرح» در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دهد.


آیا مردم و صاحب نظرانی که در پارلمان مجازی ایران حضور پیدا می‌کنند فقط در امر قانونگذاری مشارکت می‌کنند یا بعد از ابلاغ قانون هم می‌توانند به نمایندگان کمک کنند؟

نمایندگان فقط وظیفه قانونگذاری ندارند؛ مهمتر از قانونگذاری، نظارت بر اجرای قانون است. اگر قوانینی که مجلس وضع می‌کند توسط کسانی که باید آن قوانین را اجرا کنند درست و به موقع اجرا نشود، جامعه نفعی از قانونگذاری مجلس نخواهد برد. در پارلمان مجازی ایران، همه مردم به «نظارت همگانی بر اجرای قوانین» دعوت شده‌اند. مردم بهترین ناظران اجرای قانون هستند و نمایندگان هیچ مرجعی بهتر از مردم برای اطلاع از اجرا یا عدم اجرای قوانین پیدا نخواهند کرد. بخشی از پارلمان مجازی ایران به نظارت عمومی مردم بر اجرای قوانین اختصاص یافته و همه می‌توانند از طریق پارلمان مجازی ایران عدم اجرا یا اجرای نادرست قوانین را به نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی اطلاع دهند. به این ترتیب مردم می‌توانند از طریق پارلمان مجازی ایران، به رئیس جمهور یا وزرا در مورد عدم اجرای درست قوانین تذکر بدهند یا از آنها سوال کنند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی متعهد شده­اند گزارش های مردمی را که در رابطه با چگونگی اجرای قوانین در پارلمان مجازی ایران ثبت می­شود، مورد توجه ویژه قرار دهند و سؤالات یا تذکرهای مردم را با استفاده از ابزارها و سازوکارهای نظارتی خود در مجلس دنبال کنند.


کسانی که عضو پارلمان مجازی ایران می­ شوند، غیر از امکان مشارکت در قانونگذاری و نظارت بر اجرای قوانین، امکانات دیگری هم خواهند داست؟

 بله. یکی از امکانات بسیار خوبی که در پارلمان مجازی ایران فراهم کرده­ ایم این است که به هر نماینده، یک «دفتر مجازی» اختصاص داده­ شده است. مردم می­توانند به جای مراجعه به دفاتر نمایندگان و صرف هزینه و وقت، به دفتر مجازی آنها مراجعه کنند. در دفاتر مجازی نمایندگان امکان ارسال نامه، تقاضای وقت ملاقات و تقاضای مصاحبه (ویژه خبرنگاران) درنظر گرفته شده است. نمایندگان هم می­توانند از طریق دفتر مجازی خود در پارلمان مجازی ایران، نامه­ ها و درخواست های مردمی را برای رسیدگی به دفترشان ارجاع داده یا مستقیما پاسخ دهند. این دفاتر مجازی باعث صرفه جویی در وقت نمایندگان و بالابردن راندمان کاری آنها خواهدشد.

قابلیت دیگری که در دفاتر مجازی نمایندگان پیش ­بینی شده، امکان دریافت و مدیریت پیام­های مردمی است. یکی از مشکلات نمایندگان مخصوصا در دوره های اخیر که استفاده از تلفن همراه فراگیر شده و شماره تلفن نمایندگان در دسترس همه هست، این است که معمولا با سیل پیامک های مردمی مواجه می شوند و مدیریت این پیامک‌ها هم انصافا کار سختی است. در پارلمان مجازی ایران بخشی وجود دارد تحت عنوان «ارسال پیام به رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی». تلاش ما این است که این سامانه بتواند تا حدود زیادی جایگزین ارتباطات پیامکی بشود. پیامهایی که از این طریق به نماینده ها می­ رسد، به شیوه مناسبی مدیریت می­ شود. پاسخ­هایی که نمایندگان یا دفتر آنها به پیامهای مردمی می­ دهند، در کارتابل کاربران قرار می­ گیرد و به صورت سبستمی امکان پیگیری پیدا می­ کند.

به طور خلاصه می توانیم بگوییم که پارلمان مجازی ایران برای سه گروه از کاربران طراحی شده است:

 

 

سطح اول کاربران عادی هستند که علاوه بر دسترسی به طرحها و لوایح، می­توانند :

 

•          پیشنهادهای خود را برای قانونگذاری جدید از طریق پارلمان مجازی ایران به نمایندگان منتقل کنند؛

•          موارد عدم اجرای قانون را به رئیس جمهور، وزرا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تذکر بدهند؛

•          به رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیام بدهند؛

•          از طریق دفاتر مجازی نمایندگان، نامه های خود را برای آنها ارسال نموده یا تقاضای وقت ملاقات کنند.

سطح دوم، کاربران ویژه (نخبگان) هستند که علاوه بر کلیه دسترسی های کاربران عادی، می ­توانند به «اتاق­های گفتگوی تخصصی» دسترسی داشته باشند و مستقیماً با نمایندگان و سایر صاحب نظران در مورد طرح ها و لوایح  مباحثه علمی و کارشناسی کنند.

و بالاخره، در سطح سوم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارند که علاوه بر دسترسی به نظرات مردم و صاحب نظران، می­ توانند دفتر مجازی خود را مطابق با نیاز موکلانشان مدیریت کنند. یکی از کاربردهای ممتاز پارلمان مجازی ایران برای نمایندگان این است که می توانند قبل از حضور در کمیسیون یا صحن علنی، رأی خود را به صورت مستدل به اطلاع سایر نمایندگان برسانند و متقابلا از آراء نمایندگان دیگر، عموم مردم، ذی نفعان و صاحب نظران و استدلال­های آنان در مورد دستور جلسه مجلس مطلع شوند. وجود این قابلیت در پارلمان مجازی ایران، باعث می شود که آراء نمایندگان از پختگی بیشتری برخوردار شود.

 

آیا خبرنگاران می توانند از طریق پارلمان مجازی ایران با نمایندگان مصاحبه کنند؟

بله. یکی از مشکلات فعلی نمایندگان، مراجعات تلفنی فراوانی است که برای مصاحبه به آنها می شود. از نظر امنیتی، پاسخگویی به تلفن­های ناشناس به عنوان مصاحبه، برای نمایندگان ممنوع است. بخش «درخواست مصاحبه» در پارلمان مجازی ایران برای رفع همین مشکل ایجاد شده است. خبرنگارانی که مایلند به صفحه «درخواست مصاحبه» دسترسی داشته باشند، باید تصویر کارت خبرنگاری خود را در پارلمان مجازی ایران بارگذاری کنند. پس از اطمینان از خبرنگار بودن آنها، این امکان برایشان فراهم خواهدشد که از طریق پارلمان مجازی ایران با نمایندگان مصاحبه کنند. نمایندگان هم می ­توانند سر فرصت و با تمرکز و مطالعه به سؤالات خبرنگاران پاسخ دهند. این ویژگی پارلمان مجازی ایران باعث غنای بیشتر و پخته­ تر شدن گفتگوهای رسانه ای نمایندگان خواهد شد.

 

چطور می­ توان عضو پارلمان مجازی ایران شد؟

عضویت در پارلمان مجازی ایران بسیار ساده است: کافی است عبارت «پارلمان مجازی ایران» را در گوگل جستجو کنید یا روی آدرس اینترنتی www.ir-vp.ir کلیک کنید و ثبت نام نمایید. البته اگر بخواهید به ­عنوان کاربر ویژه در پارلمان مجازی ایران حضور داشته باشید، باید سوابق تحصیلی و شغلی خود را هم وارد کنید. در غیر این صورت، کاربر عادی تلقی خواهید شد.

 

البته کلیه نمایندگان دوره یازدهم، به صورت پیش فرض عضو پارلمان مجازی ایران هستند و نظرات و آراء کاربران را مشاهده می کنند.